MENU
Výroba krabic a obalů - výrobce Podorlická kartonážní
Velké papírové krabiceVelké kartonové krabice - obaly z lepenkyObaly papírové velké - naše specializaceObaly z kartonu, lepenky, velké a pevné
Využití velkých papírových krabic
Papírové úložné krabice - boxyZámořské balení do papírových obalůVelké krabice na stěhováníPapírové přepravní boxyPřepravní krabice Exportní krabiceUplatnění kartonových obalů v průmyslových odvětvích
Konstrukce krabic
KartonVrstvy krabicKlopové krabiceEuroboxy
Zakázková výroba krabicOchrana výrobků
Rizika a jejich řešeníRizika při balení Rizika při přepravěRizika při vykládce a nakládceRizika vyplývající z klimatický podmínekRizika vyplývající z obsahu krabiceRizika vyplývající ze spolupráce s nespolehlivým partneremZajistíme bezpečnost nákladu
Obaly z vlnité lepenky
Třívrstvé krabicePětivstvé krabiceSedmivrstvé krabice
Katalog FEFCO, Evropská federace výrobců vlnité lepenky
Klopová krabice 0200 (podle FEFCO)Klopová krabice 0200 s výklopným čelem (podle FEFCO)Klopová krabice 0201 (podle FEFCO)Klopová krabice 0201 s výklopným čelem (podle FEFCO)Klopová krabice 0202 (podle FEFCO)
Pohodlný nákup obalů, servis při nákupu.
Dlouhodobá spolupráce s našimi zákazníkyOpora pro zákazníka v týmu specialistůOdmítnutí se od nás nedočkáteObvyklé otázky
Poslání firmy
Komplexní řešení a službyKvalita obalů - spolehlivost pro zákazníkaJsme výrobce kartonáže pro náročné zákazníkyVýroba krabic na moderních strojích

Krabice a její správný výběr - průvodce

Kroky k výběru  správné krabice

Vždy se na krabici díváme jako na:

 • tuhé pouzdro (pevná krabice)
 • lehké pouzdro
 • krabice je nejčastěji pravoúhlá

Krabice se  vyrábějí:

Prázdné krabice je výhodné přepravovat v nesloženém tvaru, kdy zabírají nejméně místa, a skládat až před použitím.

viz Wikipedie

"Postup" při výběru vhodné krabice

V několika krocích si zkusme "vybrat" správnou krabici. Na co vše je, při výběru vhodné krabice, nutné myslet.

Jaká má být velikost krabice - co určuje velikost krabice?

 1. Velikost krabice je určena velikostí jejího obsahu. Předmět v krabici určuje velikost krabice.
 2. Obsahem krabice může být jeden předmět nebo více předmětů (přepravní krabice, krabice na skladování).
 3. Předmět v krabici může být pravoúhlý předmět nebo předmět nepravidelného tvaru. Krabice může být vyrobena jako pravoúhlá a v krabici bude také "prázdný prostor". Jakou krabici zvolit? Pravoúhlou nebo takovou, co kopíruje nepravidelný tvar předmětu v krabici. Zde záleží například na tom, zda se zboží v krabicích bude skladovat a stohovat.
 4. U předmětů, které jsou například křehké tak je nutné je přiměřeně chránit. Toho se dosahuje různými výztužemi (fotografie fixace obsahu krabic). Fixace obsahu má vliv na velikost obsahu, která nemusí být totožná s velikostí krabice.


Účel krabice - na co se krabice používají.

Na přepravu předmětů, (materiál, zboží ...)

Při přepravě předmětů  je na krabici a její obsah vyvíjeno více vlivů. Krabice je ochranou proti oděru (krabice jsou při přepravě taženy a smýkány podlaze). Krabice jsou ochranou proti vnějšímu tlaku vznikající při stohování krabic, při přepravě krabic ve vozidlech (brždění, jízda po nerovných cestách).
Krabice pro přepravu předmětů musí být vyrobena z kartonu a lepenky, která je schopná obsah krabice ochránit.

Na skladování předmětů, (materiál, zboží ...)

Při skladování předmětů je mnoho podobného s přepravou předmětů. Také zde je krabice ochranou proti vnějšímu tlaku na krabice a různými vlivům při manipulaci s krabicemi.

Jako prodejní obal na zboží.

Prodejní obal je určen aby chránil svůj obsah. Záleží však na tom, před čím musí prodejní obal chránit. Je-li i přepravním obalem, musí obal chránit před vnějšími vlivy  (tlak, smýkání, tažení zboží,). V případě, že jde především o prodejní obal, bude použita lepenka nebo papír o málo vrstvách.
Prodejní obal má funkci informační. Oznamuje informace o produktu a také jej propaguje. Proto musí být obal schopen potisku.


Schopnost krabice odolávat vnitřní zátěži.

Předmět (zboží, materiál, pevné předměty, sypký materiál atd.) působí na krabici  zevnitř. Představte si těžký předmět nepravidelného tvaru, který je uložen v krabici, ve které jsou prázdná místa. V případě, že je krabice přepravována, přesunována ap., předmět uvnitř krabice může krabici poškodit i prorazit zevnitř. Z tohoto důvodu je řešení:

Konkrétní řešení je vhodné svěřit odborníkům.


Využití různých konstrukcí krabic při balení předmětů  - zboží a různého materiálu.

Díky různým konstrukcím krabic je možné nalézat optimální způsoby balení.

Přednosti a nedostatky jednotlivých konstrukcí krabic jsou dané v závislosti na:

mají, z hlediska svého obsahu, velikosti i účelu své přednosti a nevýhody.


Odolnost krabice vůči vnějšímu tlaku.

Při přepravě obsahu krabic a jeho skladování, jsou krabice zpravidla stohovány a tím je na ně vyvíjen vnější tlak. Vnější tlak vzniká také při přepravě krabic.
A to je důvod, proč musí být obal - krabice dostatečně pevný a tím odolný. Odolnosti obalu se dosahuje používáním vlnité lepenky. 


Tvar produktu v krabici  a jeho vliv na krabici. Fixace obsahu krabic.

Uložením předmětu, který nemá rovnoběžný tvar, do krabice, vzniká v krabici volný prostor. Při manipulaci s krabicí, jejím nakláněním, převracením apod. by docházelo k pohybu předmětu v krabici. Tomu se zabraňuje používání fixačních prvků v krabici. 
Pozor na váhu obsahu předmětů v krabici. Čím větší váha předmětu, zboží, tím je potřebné, aby fixační prvky byly pevnější, z tuhé lepenky a jiného materiálu. Křehký obsah krabice vyžaduje používat polystyrén a jemu podobné materiály, které jsou schopny pohlcovat kinetickou energii.


Odolnost krabice vůči povětrnostním vlivům (voda, vlhkost, slunce).

Lepenka, z který se krabice vyrábějí, není příliš schopná odolávat vlhkosti. Když ano, tak jen krátce. Voda je nebezpečná pro obsah krabic, protože lepenka není schopna vodě odolávat.
V případě, že obsah krabic je přepravován na dlouhé vzdálenosti, je překládán pod širým nebem, je ve vlhkém podnebí, je nutné věnovat krabicím, resp. jejich povrchu speciální pozornost. Krabice jsou baleny do folie, která vodě odolává.

Slunce je také nepřítelem krabic. Při dlouhodobějším působení slunce krabice ztrácí barvu a je-li potištěna, trpí potisk.


Jaký bude způsob používání krabice - opakované, jednorázové.

Zpravidla jsou krabice používány jednorázově a po jejich použití se z nich stává odpad. Mohou však existovat výjimky. V případě takového požadavku, aby krabice fungovala opakovaně, je vhodné to při její výrobě zohlednit.


Způsob manipulace s krabicí - (prostřednictvím manipulační techniky, ručně, slouží na přenášení předmětů ...) .

Krabice se manipulují zejména těmito způsoby, což by se mělo projevit v jejich konstrukci, použitím materiálu, druhy spojů a používáním fixace.


Jaké jsou další funkce krabice např. jako je propagační (potisk s reklamou).

Krabice může být a je tomu tak zpravidla u krabic používaných jako obal na zboží, potištěna označením jejího obsahu a propagačním textem.


XI/ Způsoby uzavírání krabic.


Není možné tvrdit, že uvedené odpovědi řeší vše, ale zpravidla je možno uskutečnit rozhodnutí, jakou krabici navrhnout a vyrobit.


Specifikujte nyní své požadavky na  krabici

Jaký tvar, velikost atd. krabice požadujete ?


Pavel Hůlek


tel.: +420 737 848 708


Email: pavel@kartonaz.cz

Napište svůj dotaz do formuláře


 

Specializovaný tým pracovníků navrhne přesně padnoucí obal a nechá vyrobit jeho zkušební vzorek.

Politika intergrovaného

Skládání krabic
Partneři
Vzkaz poptávajícím
 • osobně vás navštívíme
 • stačí zavolat telefonem
  +420 777 855 838 
 • napište
 • navrhneme řešení vašeho obalu

 

Ověřená firma
Ověřená firma ifirmy.cz Podorlická kartonážní spol. s r.o.
Slovníček
Spolehlivá firma